آنلاین سازه طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان | معماری نواز

روشن است که در تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان، سیستم‌های زیادی وجود دارد که شامل اجزای مکانیکی و الکتریکی باشند، از این رو اصطلاح M & E (مکانیکی و الکتریکی) در این حوزه به وجود آمده است. از آنجایی که تاسیسات ساختمان به خصوص در ساختمان های تجاری بسیار پیچیده است، داشتن یک نقشه دقیق تاسیسات مکانیکی کمک می کند تا احتمال خطای انسانی و بروز هرگونه مغایرت های هزینه ساز، کاهش یابد. همچنین طراحی دقیق آن آسایش و رفاه ساکنین را در طولانی مدت تضمین می کند. چرا که سازندگان ناچارند الزامات و استانداردهای موجود در نقشه ها را با دقت پیاده سازی کرده و بدین شکل ایمنی تاسیسات و عملکرد مطلوب آن را حفظ کنند. در نقشه های مربوط به تاسیسات مکانیکی سیستم اطفا حریق ساختمان نیز طراحی می شود. در صورتی که سیستم اطفا حریق آتش را تشخیص دهد، این مسئله را از طریق به صدا در آوردن یک زنگ هشدار مدیران و ساکنین را مطلع می سازد.

بر این اساس با توجه به مقررات اعمال شده، شرایط انشعابات لوله کشی گاز طراحی و اجرا می گردد. تاسیسات مکانیکی ساختمان مبحثی مهم و بسیار گسترده است و یکی از زیر مجموعه های اصلی مهندسی مکانیک به شمار می رود. مجموعه آموزشی که در این صفحه مشاهده می کنید جدیدترین و احتمالاً تنها فیلم آموزشی به زبان فارسی در این زمینه به شمار می رود.

تاسیسات حرارتی ساختمان

مهندسان تاسیسات با یک مجتمع یا ساختمان قرارداد پروژه‌ای امضا می‌کنند و برای مثال از صفر تا صد سیستم تاسیسات آن مجموعه (طراحی، نصب، بهره‌برداری) را آموزش طراحی معماری نظام مهندسی به عهده می‌گیرند. این تاسیسات که در بعضی از ساختمان ها موجود می باشد، موجبات اجرای قسمت های مختلفی به جهت فواره و آبنما، گردش آب، سیستم اتوماتیک مواد شیمیایی، سیستم گرم کننده و سیستم کنترلی می باشد. این تاسیسات به جهت اعمال فرایند های اطفاء حریق مورد استفاده قرار گرفته می شود بر این اساس در زمان آتش سوزی سیستم موجود شریان آب را به طور هوشمند به سمت محل مشخص منتقل می نماید. بیان مزایا و معایب سیستم‌های تهویه مطبوع مورد نظر و پیشنهاد بهترین سیستم با توجه به شرایط موجود. راه اندازی و نصب تجهیزات گاز رسانی، بر اساس ضوابط و مقررات شرکت گاز و سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شود. تاسیسات ساختمانی از بخش‌های مهم و کلیدی در هر ساختمان است، تاسیسات ساختمانی به معنای استفاده مطلوب از کلیه امکانات تاسیساتی و مهندسی است و در آرامش و رفاه ساکنین نقش مهمی را ایفا می‌کند.

  • یک شبکه از تاسیسات بهداشتی آب آشامیدنی را تامین می‌کند و شبکه دیگر تاسیسات بهداشتی مواد ضایعات در لوله‌ها یا همان فاضلاب را خارج می‌کند.
  • در ضمن، کنترلر دارای انواع مختلفی می باشد که معمولا باید با توجه به برند مورد نظر با دستگاه هواساز یا هوارسان و… هماهنگ باشد.
  • چیلر ها بر اساس نوع تجهیزات به کار رفته در داخل آن ها، سیکل کاری، نوع مدار، انرژی مصرفی تقسیم بندی های مختلفی دارند.
  • مزیت آن است که این شیرها یرای تنظیم دبی مناسب می باشند و عیب آن است که افت فشار در این شیرها به مراتب بیشتر از شیرهای دروازه ای می باشد.
  • این سیستم تمامی بخش های ساختمان از جمله روشنایی، سرمایش و گرمایش، سیستم دزدگیر و سنسور های حرکتی خانه را از راه دور تنظیم و کنترل می کند.

تعیین تجهیزات مورد استفاده در پروژه و رسم کامل نقشه‌های و ارائه دیتیل‌های اجرایی مربوط به فاز 2 است. این مرحله همچنین شامل محاسبه‌های دقیق بارهای حرارتی، برودتی و موارد مربوطه می‌باشد. بررسی و کنترل تطابق بین نقشه‌های معماری با نقشه‌های تاسیسات مکانیکی و تأییدیه سازمان نظام مهندسی. خدمات قابل ارائه در طراحی و اجرای یک پروژه تاسیسات مکانیکی را با هم بررسی کنیم. هدف از اجرای سیستم روشنایی استفاده و روشن کردن فضاهای مختلف ساختمان مانند اتاق خواب، اتاق نشیمن، راهروها، آشپزخانه و … می باشد.

ساختمان اداری نوآوری و دانش بنیان

علاوه بر موارد بالا، سیستم‌های کنترل کننده از دیگر سیستم‌های مربوط به تأسیسات مکانیکی ساختمان است که پیچیدگی‌های خاصی در طراحی و اجرا دارد. وظیفه سیستم های controller، کنترل دما، رطوبت، فشار و غیره، به صورت اتوماتیک و توسط یک رایانه است. با پیشرفت روزافزون صنایع و تاسیسات تهویه مطبوع، طراحی دقیق و مناسب وسایل گرمایشی و سرمایشی که جزء اساسی ترین تاسیسات هر ساختمان هستند، به یک ویژگی مهم برای سازنده و خریدار هر ساختمان تبدیل شده است. تلفن ها دارای کاربر وسیعی علاوه بر برقراری تماس با خارج از ساختمان می باشند. کاربرد های تلفن شامل دسترسی به اینترنت برای انتقال اطلاعات، ارسال و دریافت ایمیل، دسترسی به سیستم مکالمه تلفن ثابت و لینک شدن به شبکه های کامپیوتری می شود. سیم کشی تلفن به منظور دسترسی به امکانات ارتباطات داخلی اعم از تلفن، باید بسیار دقیق انجام گردد.

آنلاین سازه طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی ساختمان | معماری نواز