چرا PCIe 5.0 SSD از انتخاب حافظه فلش ناراضی است؟

SSD M.2 را از آمازون خریداری کنید

SSD M.2 را از آمازون خریداری کنید


منبع: https://www.xiaomitoday.com/2022/09/18/why-is-pcie-5-0-ssd-dissatisfied-with-the-choice-of-flash-memory/

دوستانی که نگران پلتفرم نسل بعدی پردازنده/مادربرد هستند باید به SSD PCIe 5.0 علاقه زیادی داشته باشند. عملکرد صفحه نمایش کنترل اصلی قبلی که به بیش از 14 گیگابایت در ثانیه افزایش یافته بود واقعاً هیجان انگیز است، اما… به محصولات واقعی منتشر شده نگاه کنید، چگونه بسیاری از آنها فقط 10 گیگابایت در ثانیه هستند و بالاترین آن 12.8 گیگابایت بر ثانیه است؟ واضح است که استاد قوی است، درست است؟ این مربوط به روش دو برابر کردن سرعت کنترل اصلی و فلش مموری است. ما امروز در مورد این صحبت خواهیم کرد و ممکن است برای همه آشنا باشد.

با این حال، مساحت ??M.2 SSD بسیار کوچک است. پس از نصب کنترل اصلی، اجزای جانبی و تراشه های کش (معمولا تراشه های حافظه) که معمولا در SSD های رده متوسط ​​به بالا استفاده می شوند، تعداد تراشه های فلش مموری قابل نصب بسیار محدود است. به اصطلاح 8 کانال و 16 کانال شاید با 8، 16 تراشه فلش مموری چگونه می توان این کار را انجام داد؟

بسیار ساده، تراشه های فلش مموری همچنین دارای چندین کانال داده داخلی هستند و بسیاری از تراشه های فلش مموری اکنون به این شکل هستند. و مهمتر از آن، روش ساخت چندلایه تشکیل جریان های داده موازی را نیز تسهیل می کند، به طوری که هر چه تعداد لایه ها بیشتر باشد، کانال های بیشتری در دسترس است یا میزان داده های موازی در هر کانال می تواند بزرگتر باشد. بنابراین، بسیاری از تولید کنندگان می گویند که آنها فناوری لایه xx هستند، نه تنها به دلیل فناوری صفحه نمایش بالا و هزینه ظرفیت کم، بلکه به این دلیل که سرعت می تواند عالی باشد.

در اطلاعات انتشار تراشه کنترل اصلی، ما اغلب می توانیم یک بیانیه نامحسوس در مورد تعداد کانال های فلش (Flash Channel) مشاهده کنیم. معنای خاص باید برای بسیاری از شرکای کوچک آشنا باشد. بله، در واقع، درست مانند کانال های تک و دو کاناله حافظه، تعداد کانال هایی است که می توان همزمان خواند و نوشت. در بسیاری از موارد افزایش سریع سرعت SSD به افزایش یا حتی دو برابر شدن تعداد این کانال ها بستگی دارد.

برخی از دوستان ناامید نباید زیاد نگران باشند. ممکن است AMD از قبل برای این وضعیت آماده شده باشد. در نسل جدید مادربردهای Ryzen 7000 متوسط ​​تا رده بالا. بسیاری از آن‌ها حافظه‌های SSD M.2 بیشتری را ارائه می‌کنند، چه بخواهند آن را امتحان کنند. اگر در مرحله اولیه از SSD PCIe 5.0 راضی نبودید، در صورت استفاده از SSD هدر نخواهد رفت. SSD PCIe 4.0 اولین. اگر می خواهید SSD کامل PCIe 5.0 را بعداً ارتقا دهید، رابط کافی است.

با نگاهی به گذشته، می‌توانیم به راحتی توضیح دهیم که چرا SSD PCIe 5.0 رسماً منتشر شده، کند است. این برای نمایش استفاده می شود و همچنین 232 لایه ای است که در ابتدا برای این SSD ها تهیه شده است. ظرفیت تراشه های فلش مموری 2400MT/s (2.4GB/s) در هر کانال کافی نیست. ذرات بالاترین حافظه فلش قبلی دارای سرعتی در حدود 1600MT/s در هر کانال هستند. و حداکثر سرعت 8 کانال 12.8 گیگابایت بر ثانیه است که بالاترین سرعت در این دسته از SSD ها است. و SSDهای 10 گیگابایتی در ثانیه فقط می‌توانند ذرات حافظه فلش 1200MT/s رایج‌تر را خریداری کنند.