چگونه بررسی کنیم که آیا کسی از شما جاسوسی کرده است؟


امروزه تلفن های ما تقریباً تمام اطلاعات زندگی ما را ذخیره می کنند. اگر قبلا از تلفن‌هایی استفاده می‌کردیم که فقط می‌توانستیم با آنها تماس برقرار کنیم، پیامک ارسال کنیم و عکس‌ها و فیلم‌های با کیفیت پایین بگیریم، امروز از گوشی‌های هوشمندی استفاده می‌کنیم که می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند.

متاسفانه هکرها در حالت آماده باش هستند. در روزهای مدرن، هکرها راه‌های پیچیده‌ای را برای دستیابی به اطلاعات شخصی افراد ارائه می‌کنند و می‌توانند بدون اجازه ما و همچنین آگاهی، وارد گوشی‌های هوشمند ما شده و از ما جاسوسی کنند.

بدون توجه به سیستم عاملی که استفاده می کنید، هیچ یک از تلفن های هوشمند محافظت نمی شوند. ممکن است حتی ندانید که کسی شما را دنبال می کند. کلاهبرداران می توانند به سادگی نرم افزارهای مخرب را بدون اطلاع شما نصب کنند و به تمام داده های شما دسترسی کامل داشته باشند.

بنابراین، اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که هیچ کس نیست جاسوسی از شما، در مورد نشانگرهای هک شدن دستگاه شما صحبت خواهیم کرد. شما می توانید به سرعت مشکلی را شناسایی کنید و اقدام کنید.

علائم نظارت بر روی دستگاه شما

مسئله این است که اگر تلفن هوشمند خود را به طور منظم چک نکنید، ممکن است هر فعالیت غیرعادی را از دست بدهید. با این حال، اگر می‌خواهید دوباره بررسی کنید و مطمئن شوید که تلفنتان ایمن است، ما به شما می‌گوییم که مراقب چه چیزی باشید.

برنامه های جدید

معمولاً افراد برنامه های مختلفی را نصب می کنند. ما از شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده می‌کنیم، بازی می‌کنیم و اپلیکیشن‌های دیگری را برای اهداف مختلف نصب می‌کنیم. گوشی‌های مدرن فضای ذخیره‌سازی زیادی دارند که باعث می‌شود به راحتی بسیاری از برنامه‌ها را نصب کنید و برخی از برنامه‌هایی را که نصب نکرده‌اید مشاهده نکنید.

هکرها در حال یافتن راه های پیچیده ای برای نفوذ به گوشی های هوشمند هستند. با این حال، هر شخص باید لیستی از تمام برنامه های نصب شده را هر از چند گاهی مشاهده کند. اگر چیزی مشکوک پیدا کردید، باید فورا آن را حذف کنید. بعد از اینکه برنامه های مشکوک را حذف کردید، دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید.

گذشته از آن، ممکن است از کدهای متعددی برای بررسی وضعیت ابزار خود استفاده کنید. بررسی دستگاه خود با کمک کدها زمان زیادی نمی برد. می توانید در مورد کدها بیشتر بدانید این وبلاگ و به سرعت بررسی کنید که آیا اتفاق عجیبی با دستگاه شما می افتد یا خیر.

نصب برنامه ها از منابع ناامن

کاربران ممکن است همه مهم ترین برنامه ها را به سرعت و به راحتی نصب کنند. برای رسیدن به این هدف، باید از فروشگاه های اپلیکیشن قانونی استفاده کنید. به طور معمول، همه کاربران برای اطمینان از ایمنی برنامه ها را از طریق آنها نصب می کنند.

با این حال، برخی از کاربران ممکن است برنامه ها و برنامه هایی را نصب کنند که در منابع رسمی یافت نمی شوند. بنابراین، کاربران برای نصب چنین برنامه هایی باید روت شوند.

اگر فقط برنامه‌ها را از فروشگاه‌های مجاز نصب می‌کنید، می‌توانید ببینید که آیا دستگاه شما برنامه‌های غیرمجاز دیگری دارد یا خیر. کاربران اندرویدی می‌توانند Root Checker را نصب کنند و کاربران iOS می‌توانند گوشی‌های خود را برای Cydia بررسی کنند.

باتری گوشی هوشمند به سرعت خالی می شود

بر کسی پوشیده نیست که ظرفیت باتری گوشی ها به مرور زمان کاهش می یابد و باعث تخلیه سریع باتری می شود. این به دلایل مختلفی رخ می دهد و ممکن است متوجه شوید که تلفن همراه خود را به مرور زمان بیشتر شارژ می کنید.

با این حال، اگر تلفن شما ناگهان شروع به تخلیه سریع کند، ممکن است نشان دهنده هک شدن آن باشد. اگر مهاجمان با موفقیت بدافزار را روی دستگاه شما نصب کنند، در پس‌زمینه کار می‌کند و عمر باتری را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

دستگاه به سرعت گرم می شود

تلفن‌های مدرن به شما امکان می‌دهند بازی‌ها و برنامه‌های مختلفی را که قبلاً فقط می‌توانستیم روی رایانه‌های خود استفاده کنیم، نصب کنید. بسیاری از برنامه ها منابع زیادی را مصرف می کنند که منجر به گرم شدن دستگاه ها می شود.

ممکن است متوجه شوید که تلفن شما ممکن است بسیار داغ شود حتی اگر از دستگاه کم استفاده کنید یا اصلاً استفاده نکنید.

افزایش شدید مصرف داده

برنامه مجرمان معمولاً داده ها را از دستگاه شما منتقل می کند. چنین برنامه های انتقال داده می توانند هم از شبکه تلفن همراه و هم از Wi-Fi استفاده کنند.

تنظیمات دستگاه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا هرگونه افزایش عجیب و غریب به برنامه های شما مربوط نیست. متأسفانه، اکثر دستگاه‌ها به سادگی به شما اجازه می‌دهند تا بر مقدار داده‌های ارسال شده از طریق شبکه تلفن همراه نظارت کنید. با این حال، برخی از کاربران اندروید می‌توانند میزان داده‌های ارسال شده از طریق Wi-Fi را بررسی کنند.

فرضیات عجولانه نداشته باشید. ممکن است فرض کنید در حال تماشا هستید، اما این ممکن است به دلیل برنامه جدیدی باشد که نصب کرده‌اید و داده‌های اضافی را دانلود می‌کند.

راه اندازی مجدد طولانی یا خاموش شدن طولانی مدت

بدافزار نه تنها از بخش بزرگی از منابع دستگاه های ما استفاده می کند و داده های ما را از طریق شبکه تلفن همراه و Wi-Fi منتقل می کند، بلکه می تواند بر زمان راه اندازی مجدد یا خاموش کردن دستگاه نیز تأثیر بگذارد. اگر متوجه شدید که وقتی تلفن خود را مجدد راه اندازی یا خاموش می کنید، این عملیات به طور استثنایی زمان می برد، این ممکن است یک سرنخ دیگر باشد.

اما ممکن است به دستگاه شما بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر تلفن از قبل قدیمی است، این عملیات ممکن است به سادگی بیشتر از زمانی که نو باشد طول بکشد.

همچنین ممکن است متوجه شوید که ابزار شما خود به خود راه اندازی مجدد می شود. این همچنین نشان می دهد که دستگاه در معرض خطر قرار گرفته است.

پیامک های ناآشنا

اکثر مردم مدت‌هاست که از پلتفرم‌های اجتماعی و سایر برنامه‌های ارتباطی برای چت کردن با دوستان، اقوام و همکاران خود استفاده می‌کنند. بنابراین، پیام های متنی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.

امروزه عمدتاً از شرکت های مختلف، مشاورین املاک و همچنین اپراتورهای شبکه تلفن همراه پیامک دریافت می کنیم. با این حال، شما باید پیام های SMS خود را به طور منظم کنترل کنید تا هر گونه فعالیت عجیب و غریب را شناسایی کنید.

اگر شروع به دریافت پیام های متنی از غریبه ها کنید، این یک نشانه مطمئن است که شما تلفن همراه ربوده شده است. علاوه بر این، ممکن است متوجه شوید که دستگاه شما پیام های متنی ارسال می کند که شما این کار را نکرده اید.

نتیجه

تلفن های مدرن اطلاعات زیادی در مورد زندگی ما ذخیره می کنند که هکرها می خواهند به دست آورند. آنها ممکن است نرم افزارهای جاسوسی را نصب کنند که اطلاعات ما را بدون اطلاع ما به اشخاص ثالث ارسال می کند. نشانگرهای بالا به شما کمک می کنند تا سریعاً تشخیص دهید که آیا مشکلی در دستگاه شما وجود دارد یا خیر. شما باید گوشی خود را محکم نگه دارید و چنین بررسی هایی را به طور مرتب انجام دهید. این به شما امکان می دهد رفتار غیرعادی را فوراً تشخیص دهید و قبل از اینکه خیلی دیر شود از حمله کلاهبرداران جلوگیری کنید.


منبع: https://www.xiaomitoday.com/2022/10/26/how-to-check-if-someone-has-been-spying-on-you/

توسط Lei Jun

Lei Jun