AMD Alveo MA35D Media Accelerator ارائه شد

به لطف کمک AMD Media Acceleration SDK، توسعه دهندگان می توانند بدون زحمت برنامه های پلت فرم را با استفاده از چارچوب های ویدیویی محبوب FFmpeg و GStreamer توسعه دهند.

آخرین پلتفرم رسانه ای AMD قادر به پشتیبانی از کدک های ویدئویی پرکاربرد مانند H.264 و H.265، همراه با کدک پیشرفته AV1 است که می تواند تا 52% نرخ بیت کمتری ارائه دهد و در نتیجه باعث صرفه جویی قابل توجهی در پهنای باند بدون کاهش کیفیت ویدئو می شود.

Alveo MA35D دارای یک پردازنده هوش مصنوعی است که با جدیدترین روندهای فناوری مطابقت دارد تا تجربیات کاربر را با به حداقل رساندن مصرف پهنای باند افزایش دهد. این پردازنده از یک خط لوله ویدئویی هوشمند با قدرت هوش مصنوعی پشتیبانی می کند که محتوا را فریم به فریم ارزیابی می کند و تنظیمات رمزگذار را متناسب با آن تنظیم می کند. این فرآیند پویا کیفیت بصری درک شده را بهینه می کند در حالی که میزان بیت را به حداقل می رساند.

مت فراست، مدیر Alliance for Open Media می‌گوید، کارت توسعه Alveo MA35D نشان‌دهنده یک دستاورد مهم در ایجاد یک اکوسیستم جامع برای حفظ دستگاه‌ها، محصولات و خدمات ویدئویی با کیفیت بالا منبع باز و در عین حال حفظ مالکیت معنوی آن‌ها است.

به گفته AMD، VPU Alveo MA35D به طور خاص برای تسریع در خط لوله کامل ویدیو طراحی شده است. VPU اختصاصی کارت PCIe می تواند تمام وظایف پردازش ویدیو را انجام دهد که نیاز به انتقال داده بین CPU و شتاب دهنده را کاهش می دهد. این منجر به تأخیر قابل توجهی کمتر و افزایش ظرفیت کانال می شود و هر کارت را قادر می سازد حداکثر 32 جریان 1080p60، 8 جریان 4Kp60 یا 4 جریان 8Kp30 را مدیریت کند.

AMD شتاب دهنده چند رسانه ای Alveo MA35D را راه اندازی کرده است که دارای معماری تخصصی ASIC و واحد پردازش ویدیو (VPU) است که برای پخش جریانی چندرسانه ای با چگالی بالا و “فوق العاده” طراحی شده است. این شتاب دهنده برای اجراهای زنده عالی است زیرا حداقل تأخیر را ارائه می دهد. تست‌های AMD Alveo MA35D نشان می‌دهد که این شتاب‌دهنده رسانه می‌تواند به طور قابل‌توجهی از دسته جدیدی از برنامه‌های پخش جریانی کم تأخیر بهره‌مند شود و در عین حال هزینه‌های زیرساخت را نیز کاهش دهد.

AMD Alveo MA35D: کارت شتاب دهنده ای که آغاز دوره AV1 را نشان می دهد

طبق AMD، Alveo MA35D تراکم کانالی تا چهار برابر بیشتر و تاخیری تا چهار برابر کمتر از مدل قبلی خود، Alveo U30، در کیفیت 4K ارائه می‌کند. علاوه بر این، در حین دستیابی به امتیاز VMAF یکسان، راندمان فشرده سازی 1.8 برابر بالاتر را ارائه می دهد. VMAF که مخفف عبارت Video Multi-Method Assessment Fusion است، یک معیار سنجش کیفیت ویدیوی عینی است که توسط نتفلیکس ایجاد شده است.

به گفته AMD، Alveo MA35D با هدف کمک به شرکت‌ها برای بهینه‌سازی عملکرد سرور خود از طریق افزایش تعداد کانال‌ها در هر سرور، و در عین حال کاهش مصرف انرژی و استفاده از پهنای باند در هر جریان ایجاد شده است. با استفاده از هشت کارت در یک سرور رک 1U، Alveo MA35D می تواند حداکثر 256 کانال 1080p60 (با 32 استریم 1080p60 در هر کارت) را با تنها 1 وات در هر جریان پشتیبانی کند. این سطح از کارایی به مزایای قابل توجهی برای سرورها، رک ها و مراکز داده تبدیل می شود.

در دسترس بودن محصول و کیت توسعه نرم افزار

در حال حاضر آزمایش برای آن در حال انجام است AMD Alveo MA35D شتاب دهنده های رسانه ای، و قرار است در سه ماهه سوم برای تولید ارسال شوند. به منظور تسریع روند توسعه، مشتریان واجد شرایط می توانند در یک برنامه دسترسی زودهنگام، که شامل اسناد کامل و ابزارهای نرم افزاری برای تسهیل کاوش در معماری است، شرکت کنند. هزینه کارت شتاب 1595 دلار است.

ممکن است علاقه مند باشید: Redmi Pad (4+128GB) اکنون با قیمت 250 دلار به جای 360 دلار (فروش فلش) در دسترس است.


منبع: https://www.xiaomitoday.com/2023/04/08/amd-alveo-ma35d-media-accelerator-presented/